Jak pielęgnować kolorowe tatuaże, by długo zachowały kolor?

Bez wątpienia nie tylko czarne tatuaże cieszą się dużym powodzeniem, bo wiele osób coraz chętniej i śmielej sięga po kolorowe wzory i właśnie o takie tatuaże prosi tatuażystę. Trzeba tutaj wiedzieć, że należy wybrać renomowane studio tatuażu, które używa tuszy najlepszych marek. Tutaj można wymienić choćby Radiant Color Ink, który jest wegański i mało prawdopodobne jest, że podrażni skórę. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak dbać o dobrze wykonane kolorowe tatuaże, by zachowały kolor.

Pamiętaj o tym, że zmiana opatrunku musi być regularna

Pielęgnowanie tatuażu kremami rozpoczyna się już po wykonaniu tatuażu. Najpierw nakłada je tatuażysta po wykonaniu dziary. Wcześniej oczyszcza tatuaż letnią wodą. Jest to bardzo ważne, bo oczyszczanie ma kluczowe znaczenie by struktura tatuażu nie zmieniła się w pierwszym okresie gojenia. Trzeba zatem zmieniać opatrunek z folii wodoodpornej i paroprzepuszczalnej do tatuażu co jakieś 2-3 godziny, z wyłączeniem nocy. Nie musisz zatem wstawać, by przemywać tatuaż, jednak zaraz po przebudzeniu jest to już konieczne i czynność tę należy powtarzać aż do momentu pójścia spać. Troskliwa opieka i pielęgnacja tatuażu w czasie rekonwalescencji sprawia, że szybko, bo po około tygodniu pojawią się strupki, których nie wolno zdrapywać. Do mycia tatuażu należy używać mydła lub żelu dedykowanego do tatuażu, który zawiera substancje bakteriobójcze, a zatem zapobiega zakażeniu.

W czasie gojenia zrezygnuj z intensywnego wysiłku fizycznego i alkoholu

Kolorowy pigment może się rozmyć z wielu powodów. Jednym z nich jest nadmierny wysiłek fizyczny. Pot może spowodować, że tatuaż się rozmyje, np. kontury nie będą tak dobrze widoczne. Zatem należy zrezygnować na okres przynajmniej tygodnia z intensywnego wysiłku fizycznego, a najlepiej przez około 2 tygodnie nie chodzić na siłownię. Oczywiście można delikatny trening wykonać, byleby pot nie lał się strumieniami, bo wtedy Twój ból i wysiłek tatuażysty mogą pójść na marne. Rezygnacja musi dotyczyć także alkoholu, zatem imprezy odłóż na inny termin. Alkohol rozrzedza krew. Twój tatuaż może z dzieła sztuki przez to zmienić się w dzieło groteski czy niezamierzoną karykaturę. Kolorowego tatuażu nie można podrażniać chlorem, ale i zbyt wysoką temperaturą czy też promieniowaniem UV.

Nawilżaj swój tatuaż, by skóra nadmiernie nie łuszczyła się razem z pigmentem

Wspominaliśmy już, że po pewnym czasie od rozpoczęcia gojenia pojawią się strupki. Nie jest to żaden powód do niepokoju, a wręcz przeciwnie znak, że gojenie kolorowego tatuażu przebiega prawidłowo. W tym momencie należy kontynuować nawilżanie, tak by skóra pozostawała odżywiona i nie łuszczyła się nadmiernie. Zarówno nadmierne łuszczenie się, jak i zdrapywanie strupków spowoduje przemieszczenie czy nawet utratę pigmentu, a wtedy tatuaż będzie trzeba poprawić. Pielęgnowanie tatuażu kremami zapewnia łagodzenie podrażnień, dzięki obecności panthenolu czy olejku rycynowego.

Sięgaj po kosmetyki zabezpieczające kolor tatuażu przed szkodliwym działaniem promieniowania UV

Jak wiadomo słońce, a dokładnie promieniowanie UV ma destrukcyjny wpływ na naszą skórę. Bez kremu z filtrem na zewnątrz można przebywać tylko przez 15 minut. W zależności od stopnia ochrony krem może zabezpieczać przez określoną ilość minut. Przykładowo UV 15+ chroni przed promieniowaniem UV przez 225 minut, z kolei UV 50+, który dedykowany jest do wytatuowanej skóry – 750 minut. W związku z tym, jeśli nie wchodzisz do wody, nie musisz wielokrotnie nakładać kremu z filtrem. Intensywne pocenie oczywiście wzmaga wysuszenie skóry. W takim przypadku również może być konieczne ponowne zabezpieczenie. Pielęgnowanie tatuażu po wygojeniu jest bardzo ważne dla trwałości kolorów. Dzięki temu nie będą wypłowiałe, a tatuaż zachwycać będzie wszystkich koneserów sztuki tatuowania.

Zachowanie kolorów tatuażu jest możliwe, nawet przez wiele lat. Nie można jednak zaniedbywać stosowania dedykowanych kremów nawilżających, tym bardziej że sprawdzają się one nie tylko w okresie gojenia, ale również po nim. Pielęgnacja tatuażu może być elementem codziennej rutyny, do której szybko przywykniesz, a nawet ją polubisz.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij