Jak urządzić dom rodziny wielodzietnej z ergonomią, ekonomią, ale i stylem?

Dom wielodzietnej rodziny musi być urządzony zgodnie z zasadami ergonomii. Wszak chodzi o to, aby zarówno dzieciom, jak i rodzicom żyło się w takiej przestrzeni wygodnie. Ponadto ważna jest też stylistyka, w końcu wnętrza w których przebywamy powinny nam odpowiadać także pod względem wizualnym. Zatem pozostaje odpowiedzieć na pytanie: jak urządzić dom wielodzietnej rodziny z ergonomią, ekonomią, ale i stylem?

Po pierwsze: pokój rodziców będzie w salonie

Zacznijmy od pokoju rodziców, bo skoro dzieci jest sporo, to one zajmą pokoje, w końcu ich liczba też nie jest nieograniczona. Dlatego przestrzeń do życia dla rodziców zostanie wyznaczona w salonie. To tu znajdzie się stół z krzesłami do spożywania posiłków, oczywiście rozkładany. Ponadto narożnik będzie prawdziwym must have, bo zwykle gwarantuje więcej miejsca do siedzenia niż klasyczna sofa. Będzie to model rozkładany, który w nocy zamieni salon w sypialnię rodziców. Oczywiście sofa pod pewnymi względami też może się sprawdzić. Tu również niezbędny będzie model rozkładany. Aby pomieścić całą rodzinę w ciągu dnia trzeba jednak będzie doposażyć go w fotele i pufy. Te ostatnie mgą pełnić funkcję podnóżka lub dodatkowego siedziska. Aby zaoszczędzić przestrzeń użytkową, półki zostaną zamontowane na ścianach i to zarówno jeśli chodzi o klasyczne regały, jak i szafki RTV. Po prostu w ten sposób lepiej zachowane są ciągi komunikacyjne. A gdzie znajdą się rzeczy rodziców? W wiszącej komodzie, a jeśli znajdzie się miejsce, to za szafą przesuwną na wymiar, gdzie półki rozstawione będą z góry na dół i zamknięte dowolnymi drzwiami. W tym miejscu mogą znaleźć się też antyramy, o ile znajdziecie jeszcze wolną przestrzeń na ścianach.

Po drugie: w pokojach dzieci znajdą się piętrowe łóżka, szafy w zabudowie i inne rozwiązania oszczędzające przestrzeń

Pokoje dzieci będą urządzone z równie dużą rozwagą. Często w jednym pokoju musi spać dwójka, a czasem nawet trójka dzieci. Jednak to nie jest problem, w końcu są łóżka piętrowe, ale i łóżka modułowe z wysuwanym materacem, które sprawdzą się wtedy gdy przestrzeń jest ograniczona. Na pewno szafa w zabudowie także się przyda. Nie może zabraknąć też strefy roboczej z biurkiem. Dla dwójki dzieci warto wybrać narożne, aby każde z nich w jednym czasie mogło odrabiać lekcję. Znajdzie się też miejsce do zdjęć – antyrama z fotografiami sesji rodzinnej albo wycieczki szkolnej ozdobią wnętrze, choć mogą się w nich znaleźć nawet pomoce naukowe, np. duża mapa świata.

Po trzecie: postaw na meble z odzysku do kuchni i daj im drugie życie

Kuchnia to niezwykle droga inwestycja, ale kto powiedział że drogo być musi? Wystarczy rozejrzeć się w sieci, by znaleźć wiele osób oferujących sprzedaż mebli kuchennych a atrakcyjnej cenie. Jeśli macie więc odrobinę czasu, to warto je zweryfikować. Jeśli meble nie są bardzo podniszczone to posłużą i Wam. Zawsze możecie do nich dołożyć dodatkowe półki wiszące w podobnym stylu. Możecie też odnowić fronty, choćby przyklejając nową okleinę, czy też przykręcając nowe uchwyty lub gałki. Zawiasy także powinny być pożądane, w końcu wielodzietna rodzina ma swoje wymagania, a każda szafka użytkowana jest ze zwielokrotnioną częstotliwością.

Po czwarte: dodatki, jak antyramy, które zapewnią minimalizm, ale i styl czy funkcjonalność

Na koniec warto przyjrzeć się dodatkom. Otóż przydadzą się zarówno antyramy, jak i ramy. Na ścianie w przedpokoju musi znaleźć się duże lustro, oczywiście może być ono także częścią szaf przesuwnych. Na wiszących półkach nie zabraknie małych i praktycznych roślin doniczkowych, które będą oczyszczać atmosferę w domu, a także zegarów stojących z budzikiem. Wazon postawiony w rogu pokoju może być co chwilę poprawiany, dlatego lepiej postawić go na blacie komody czy wiszącej szafki. Wtedy jest większa gwarancja, że nie ucierpi. Minimalistyczny design przy sporej ilości mebli do przechowywania będzie najlepszym wyborem.

Urządzenie domu wielodzietnej rodziny należy podzielić na etapy, a każdy pokój na kilka stref. Nie może być bowiem tak, że któremuś dziecku zabraknie biurka, czy miejsca do snu. Wszystko musi być dobrze zaplanowane.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij