Ogród deszczowy w gruncie – jak przygotować?

Bez wątpienia ogrody deszczowe mają bardzo duże znaczenie dla ekosystemu. Zapobiegają bowiem obniżaniu poziomu wód gruntowych, a jednocześnie także lokalnym podtopieniom w czasie intensywnych opadów. Zakładane są co najmniej 5 metrów od zabudowań, choć w wersji z folią można również zakładać je przy domach. Cieszą się coraz większym uznaniem w terenach miejskich i wiejskich. Jak je przygotować i o czym należy pamiętać?

Lokalizacja ogrodu deszczowego

Ogród deszczowy może być założony w miejscu, gdzie spadki terenu są niewielkie. Jest to istotne dlatego, że woda spływająca do gruntu musi rozchodzić się równomiernie. Aby założyć ogród deszczowy wody gruntowe powinny znajdować się przynajmniej 1,5 m poniżej poziomu ogrodu. Jeśli są wyżej można jedynie założyć ogród deszczowy w pojemnikach albo zbiornik retencyjny. Jeśli tworzy się ogród deszczowy przy domu to wykop powinien być oddalony na odległość równej szerokości opaski odwadniającej budynek. Ponadto w tym przypadku ogród deszczowy zostaje uszczelniony folią. Ogród infiltrujący może być założony w odległości 5 metrów od budynku, gdyż woda będzie spływać bezpośrednio do gruntu. Wielkość takiego ogrodu powinna wynosić 2% zredukowanej powierzchni odwadnianej.

Wszystkie niezbędne prace ziemne

Kiedy już lokalizacja i wielkość ogrodu deszczowego zostanie określona, to można przystąpić do prac ziemnych. W tym przypadku wykonuje się wykop o głębokości 95 cm. Ziemia z wykopu nie będzie potrzebna i może zostać wykorzystana do ukształtowania terenu wokół. Tworząc ogród deszczowy z folią PCV do oczek wodnych przed jej rozłożeniem trzeba usunąć z wykopu wszystkie ostre przedmioty i kamienie, które mogłyby ją uszkodzić. Brzegi folii należy docisnąć kamieniami przed przystąpieniem do kolejnych prac. Wykop należy wypełnić kruszywem dolomitowym na wysokości 20 cm od dna. Nadadzą się również: tuf wulkaniczny, kruszona cegła, kruszywa wapienne, opoka czy zeolit. Ważne by frakcja wynosiła od 8 do 16 mm. Następnie rurę drenarską perforowaną umieszczamy w wykopie i łączymy z rurą przelewową. Rura drenarska powinna być położona z niewielkim spadkiem wynoszącym 1-2% w kierunku odpływu wody poza ogród deszczowy. Szczyt rury przelewowej znajduje się 5-20 cm nad powierzchnią kamieni w ogrodzie. Po przekroczeniu tego poziomu woda będzie się wlewać do rury przelewowej. W przypadku ogrodu większego niż 4 m2 umieszcza się dwie rury drenujące i dwie rury przelewowe. W przypadku ogrodu deszczowego wyściełanego folią w miejscu łączenia rury drenującej i folii wykonuje się nacięcie w kształcie krzyżyka, w to miejsce wkłada się mufę 80 mm i uszczelnia taśmą dekarską. Po ułożeniu rur można kontynuować wysypywanie kruszywa do wysokości 30 cm od dna. Następnie usypywana jest warstwa piasku i kruszywa w proporcji 4:1 lub 3:1, o wysokości 45 cm. Można przyciąć nadmiar folii lub ułożyć ją w taki sposób, by nie była widoczna po uzupełnieniu ogrodu deszczowego żwirem ozdobnym. Nadmiar wody odprowadzany jest rurą drenarską do oczka wodnego lub studzienki chłonnej. Gdy nie ma możliwości takiego połączenia czy budowy studzienki, to należy połączyć ogród deszczowy z kanałem burzowym. Tu niezbędna będzie pomoc hydraulika.

Jakie rośliny wybrać do ogrodu deszczowego?

Rośliny w ogrodzie deszczowym są bardzo istotne. Przede wszystkim zatrzymują większość zanieczyszczeń przed przedostaniem się w głąb gleby. Stosuje się rośliny zbiorowisk mokrych łąk. Można między innymi wybrać turzycę siną, turzycę pospolitą, ponikło błotne, krwawnicę pospolitą czy miętę nadwodną. Podłoże musi być odpowiednio przygotowane. Przyda się ziemia uniwersalna do ogrodu. Podłoże trzeba odpowiednio ubić. Rośliny należy sadzić po rozluźnieniu systemu korzeniowego. Wokół sadzonki warto ubić piasek, aby miała dobry kontakt z podłożem.

Jak doprowadzić wodę i jak pielęgnować ogród deszczowy?

Należy zbudować konstrukcję, która pomoże doprowadzić wodę do ogrodu deszczowego – suchy potok, kanał otwarty, kaskadę czy też rzygacz. Na końcu ogród już po posadzeniu roślin i wykonaniu doprowadzenia wody uzupełniamy ozdobnym żwirem, uważając, by nie uszkodzić roślin. Grubość żwiru powinna wynosić od 3 do 5 cm. Warto pamiętać, że ogrodu deszczowego nie nawozi się. Należ sprawdzać czy rura doprowadzająca wodę albo kratka przelewowa nie są zatkane bądź zanieczyszczone. W przypadku bylin należy usuwać suche liście i inne części roślinne.

Ogród deszczowy może być ciekawą alternatywą dla tradycyjnego. Oprócz niego możesz posadzić także rośliny w donicach. W tym przypadku przyda się ziemia ogrodnicza, która zapewni żyzne podłoże, a także rośliny, które dobrze czują się w uprawie doniczkowej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij