Top 5 zawodów, które są ponadczasowe, wraz z uzasadnieniem dlaczego tak jest, czyli dobry fachowiec zawsze w cenie

Są takie zawody, które przechodzą do lamusa i wydaje się, że są w odwrocie. Do takich można zaliczyć introligatora, choć trzeba przyznać, że ostatnio czytanie stało się modne, a wiele osób mimo wszystko woli książki papierowe od audiobooków, czy e-publikacji, więc może i zawód znów stanie się pożądany. Można by tutaj zacytować fragment piosenki Queen, który wprawdzie dotyczy radia, ale można go również odnieść do nowych technologi w opozycji do klasycznych rozwiązań: „…Zostań w pobliżu, bo możemy za tobą zatęsknić, gdy już zmęczymy się tymi wszystkimi wizualizacjami”. Dziś jednak przedstawimy 5 zawodów, które są ponadczasowe, z uzasadnieniem dlaczego tak jest.

Budowlaniec zawsze w cenie

Na pewno do zawodów ponadczasowych należy murarz, tynkarz czy dekarz, czyli pracownik branży budowlanej. Choć domy powstają z najrozmaitszych materiałów, to jednak ciągle wraca się do tych tradycyjnych, które są mocne i niezawodne i nie zwieje ich nawet huraganowy wiatr. Zresztą domy prefabrykowane też ktoś musi postawić, bo mimo że coraz więcej branż jest zmechanizowanych, to jednak ktoś te urządzenia musi obsługiwać, aby praca przebiegała nie tylko w odpowiednim tempie, ale i bezpiecznie. Ludzie domy budowali, budują i będą budować, powstaje coraz więcej projektów deweloperskich czy np. budynków użyteczności publicznej finansowanych ze środków unijnych. Zatem branża budowlana ma pełne ręce roboty na kolejne dziesięciolecia. Trudno wyobrazić sobie samowolkę budowlaną i choć były propozycje by prawo budowlane złagodzić, to jednak trudno wyobrazić sobie, by ktoś kto nie jest fachowcem porywał się na budowę domu od A do Z. Zatem budowlaniec o swoją pracę może być spokojny.

Stroiciel instrumentów – niezawodny dla filharmonii i organizatorów koncertów muzyki poważnej

Nasza druga propozycja w zestawieniu może nie jest typowa i dla niektórych zaskakująca, ale jeżeli powiemy, że wielu z nas bez muzyki nie wyobraża sobie życia, to już może nie będzie to tak bardzo niepopularny wybór ponadczasowego zawodu. Mowa o stroicielu instrumentów. Wszak taka osoba znajdzie pracę zarówno w filharmonii, jak i podczas organizowanych koncertów muzyki poważnej, a nawet rozrywkowej. Wszyscy artyści, którzy cenią sobie jakość, a sami nie chcą zajmować się poza tworzeniem i ćwiczeniem, także strojeniem instrumentów przed koncertami chętnie korzystają z usług profesjonalnych stroicieli, którzy mają słuch absolutny. Do takiego zawodu niewątpliwie trzeba mieć predyspozycje i nie każdy może go wykonywać.

Dostawca – towary ktoś musi przewieźć, a zdalnie sterowane roboty to jednak jeszcze się nie sprawdza

Wśród ponadczasowych zawodów znalazł się również dostawca, bo od kiedy wynaleziono samochody ciężarowe dostawy lądowe ruszyły pełną parą. Oczywiście można powiedzieć, że jest jeszcze droga morska czy powietrzna, jednak pod konkretny punkt lub adres musi już dostarczyć towar kierowca. Nawet gdyby zdalnie sterowane samoloty dostarczały przesyłki, to i tak trzeba by było je przewieźć. Zresztą koncerny przymierzają się także do tworzenia samojeżdżących samochodów, jednak znów dochodzimy do ściany. Bo przywieziony towar ktoś musi dostarczyć.

Krawcowa – bo nasz rozmiar się zmienia, a filozofia no waste staje się coraz bardziej popularna

Teraz zejdziemy nieco na ziemie i z rozważań science-fiction, a może bardziej science niż fiction i przejdziemy do zawodu ponadczasowego, którego nie mogło w zestawieniu zabraknąć. Mowa o krawcowej. Nasz rozmiar się zmienia, a nie zawsze chcemy wyrzucić ulubionego ubrania. Wtedy z pomocą przychodzą usługi krawcowej. Ubrania dzięki temu są świetnie dopasowane i wykończone. Krawcowa może używać nie tylko tych zwykłych, ale również nici do haftu maszynowego, które pozwalają na wykonanie aplikacji na koszulce w stylu boho czy też folkowym. Na pewno rozszerzenie swoich usług o haftowanie jest dobrym pomysłem, bo można tworzyć także dekoracje do domu, jak chociażby serwety czy obrusy, do których wykończenia także przydadzą się nici do haftowania.

Kucharz – bo wszyscy lubimy dobrze zjeść

Naszą ostatnią propozycją ponadczasowych zawodów jest kucharz, wszak każdy z nas lubi dobrze zjeść i choć wielu uważa się za dobrych kucharzy czy kucharki, to jednak od czasu do czasu każdy lubi coś zamówić, a niektórzy nawet częściej niż czasem i regularnie stołują się w restauracji. Zatem kucharz o swoją pracę także może być spokojny.

Dobry fachowiec jest zawsze w cenie. Naszym zdaniem powyższe zawody to profesje ponadczasowe, które mimo upływu lat nadal są niezbędne.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij