samodzielne prowadzenie księgowości

Dlaczego samodzielne prowadzenie księgowości nie jest dobrym pomysłem?

Wiele nowych firm staje przed dylematem, czy prowadzić księgowość samodzielnie czy też zlecić jej prowadzenie. Oczywiście są takie podmioty jak choćby spółki akcyjne czy spółki z o.o., które w tej kwestii nie mają zbytniego wyboru, bo muszą prowadzić pełną księgowość. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam argumenty dlaczego prowadzenie księgowości samodzielnie nie jest dobrym pomysłem.

Dla kogo samodzielne prowadzenie księgowości może być w teorii korzystne?

Można założyć, że małe firmy, które osiągają dochody, które nie przekraczają 1,2 mln euro mogą skorzystać na uproszczonych procedurach prowadzenia księgowości. Mogą samodzielnie monitorować swoje finanse i zapobiegać wypływowi danych finansowo-księgowych. Mają dostęp i pełną kontrolę nad dokumentacją, a przy tym oszczędzają, bo nie zatrudniają księgowej. Jednak, nawet gdy można prowadzić uproszczoną księgowość, to mimo wszystko są tacy przedsiębiorcy, którzy decydują się na usługi księgowe. Dlaczego? Już spieszymy z odpowiedzią.

Poznaj znaczny minus samodzielnego prowadzenia małej księgowości – wykonywanie tej pracy kosztem innych

Niestety prowadząc samodzielnie księgowość nie ma się czasu na wszystko. Automatycznie trzeba ograniczyć swoje działania w niektórych aspektach. Na pewno nie ma czasu pracować nad strategią rozwoju firmy, a przecież żadne przedsiębiorstwo nie może stać w miejscu i musi nadążać za konkurencją. Na pewno nie ma tyle czasu na opracowywanie działań marketingowych czy związanym z kierunkiem rozwoju, czy poszerzeniem działalności. Można w ten sposób zaniedbać kwestie szkolenia podlegających pracowników czy nawet kwestie bezpieczeństwa przepływu informacji w firmie. Nie ma się już takiej kontroli nad wszystkimi procesami jak do tej pory i siłą rzeczy nawet w przypadku małej firmy trzeba w tych kwestiach, które do tej pory były kompetencją szefostwa, polegać na współpracownikach. Oczywiście w teorii nie ma w tym nic złego, ale jednak trzeba wiedzieć, gdy działania prowadzą w złym kierunku, a gdy nie jest się w nie zaangażowanym w 100% może się okazać, że pewne informacje są ukrywane, a problemy zamiatane pod przysłowiowy dywan.

księgowość

Odpowiedzialność za błędy ma znaczenie

Każda firma zajmująca się rozliczeniami i prowadząca profesjonalną księgowość w Legnicy czy innym mieście ma obowiązek wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC. Dzięki temu wszyscy przedsiębiorcy, którzy korzystają z jej usług nie muszą martwić się o ewentualne błędy, bo bierze za nie pełną odpowiedzialność biuro rachunkowe. Gdy przedsiębiorca sam prowadzi księgowość tylko i wyłączenie on odpowiada za popełnione błędy. W związku z tym musi również samodzielnie stawiać się na wezwanie naczelnika urzędu skarbowego. O ile pierwszy błąd nie musi jeszcze skutkować wysoką karą finansową, tak kolejne mogą spowodować jej nałożenie. Zatem sami odpowiedzcie sobie na pytanie – czy warto? Trzeba nieustannie śledzić przepisy i wszelkie zmiany co pochłania sporo czasu i energii. Jeżeli nie chcecie użerać się z urzędem skarbowym z powodu uchybień i poważniejszych błędów wybierzcie pomoc profesjonalistów. Biuro rachunkowe w Legnicy jest doskonałym wyborem dla osób prowadzących działalność w tym mieście i okolicach.

Konieczność przechowywania dokumentów księgowych

Jeżeli powyższe argumenty Was nie przekonują, to mamy jeszcze jeden istotny, a mianowicie papierologia. Już teraz zapewne musicie gromadzić grube tomy dokumentów, bo przecież nie wszystko przechowujecie na serwerach w chmurach, a choćby podpisane umowy musicie mieć w formie papierowej. Jest tego całkiem sporo i z czasem robi się z tego ogromna sterta. Gromadzenie nadmiaru dokumentów nie jest nikomu potrzebne ani nie jest przyjemne, bo przecież trzeba znaleźć na to wszystko miejsce. Jak zapewne wiecie w przypadku dokumentów księgowych również istnieje wymóg ich przechowywania i to przez 5 lat. Zatem zamiast zaśmiecać szafki w swoim biurze, lepiej powierzyć rozliczanie i przechowywanie dokumentów księgowej w Legnicy.

Można prowadzić samodzielnie księgowość. Ale po co się męczyć, skoro wokół tylu wykwalifikowanych księgowych, a do tego koszty wcale nie są bardzo duże, a zyskuje się przede wszystkim spokój. A on jest bezcenny.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij