Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy u mężczyzny?
Każdy mężczyzna chce prezentować i czuć się jak najlepiej. Czasy używania szarego mydła już dawno minęły i obecnie męska kosmetyczka jest niemniej napakowana od kobiecej. W końcu potrzeba całkiem sporo kosmetyków i akcesoriów do golenia, a jeśli jeszcze zostawia się częściową brodę, to tych produktów jest jeszcze więcej. Do tego trzeba doliczyć kremy i serum do twarzy. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy u mężczyzny.
Krok pierwszy: oczyszczanie łagodnym żelem do twarzy i użycie toniku o neutralnym dla skóry pH i kremu nawilżającego
Pierwszy krok do nienagannego wyglądu to oczywiście gruntowne oczyszczanie twarzy. Do tego celu najlepiej sprawdza się żel do twarzy z peelingującymi drobinkami. Złuszczenie naskórka nie jest w tym przypadku znaczące, ale pozwala pozbyć się zanieczyszczeń z wierzchniej warstwy skóry. Oczyszczona skóra nie ma odpowiedniego pH i trzeba je przywrócić, stosując tonik do twarzy. Kolejnym kosmetykiem będzie krem nawilżający, który przygotuje męską skórę wstępnie na golenie. Nawilżenie to podstawa, by nie narazić skóry na większe podrażnienia.
Krok drugi: parówka, czyli otwieranie porów skóry i nakładanie kremu do golenia
Kiedy krem częściowo wniknie w skórę, częściowo odparuje, czas przejść do silnego rozgrzania skóry. Parujący ręcznik nakładany na twarz otwiera pory skóry. To jednak dopiero początek, bo teraz w tyglu rozrabiasz krem do golenia. Do jego nałożenia użyjesz pędzla. Gdy Twoja skóra jest wrażliwa sięgnij po pędzel do golenia z włosiem syntetycznym imitującym włosie borsuka. Piana musi być bardzo gęsta, a jednocześnie musisz pozostawić ją na kilka minut bez użycia pociągnięcia ostrza. Dzięki temu twardy zarost zmięknie i będzie można łatwiej go usunąć bez podrażnień.
Krok trzeci: optymalne golenie niechcianych partii zarostu brzytwą lub maszynką do golenia
Trzeci krok w pielęgnacji twarzy męskiej to oczywiście golenie. Skoro Twoja skóra jest już doskonale do niego przygotowana, to nie pozostaje nic innego jak sięgnąć po właściwe narzędzie i kilkoma pociągnięciami pozbyć się całości lub części zarostu. Obecnie modne są krótkie cieniowane brody, warto zatem nie golić się całkiem na gładko. Oczywiście różne długości uzyskasz przy użyciu różnych końcówek trymera. Z kolei zarost usuniesz przy użyciu brzytwy lub maszynki. Możesz wybrać każdy z tych produktów na żyletki. Sprawdzi się też maszynka na wkłady. Należy golić się z włosem, bo golenie pod włos jest prostą drogą do podrażnień. Bez wątpienia, gdy nigdy nie miałeś w dłoni brzytwy, to raczej lepiej sięgnij po maszynkę, aby uniknąć skaleczenia. Oczywiście całkowicie nie da się tego wyeliminować, jednak warto zminimalizować ryzyko.
Krok czwarty: zastosowanie kosmetyków łagodzących na skórę i nawilżających na skórę i brodę
Na pewno po każdym goleniu należy nałożyć na skórę produkt łagodzący. Gdy nie jest bardzo wrażliwa sprawdzi się woda po goleniu na bazie alkoholu. Gdy jest bardzo wrażliwa, trzeba sięgnąć po produkt o naturalnym składzie, oleisty, nie zawierający alkoholu. Przy skaleczeniach można także sięgnąć po ałun. Brodę warto nawilżać olejkiem do brody lub balsamem do brody.
Krok piąty: okresowe peelingowanie skóry i szczotkowanie brody
Raz w tygodniu sięgnij po peeling gruboziarnisty. Złuszczysz martwy naskórek, który zgromadził się w ciągu tygodnia. Następnie możesz nałożyć na skórę krem nawilżający. Przyda się również serum pod oczy, które łagodzi widoczność cieni pod oczami, a jednocześnie sprawia, że skóra wygląda bardziej promiennie. To jednak nie wszystko, bowiem po myciu czy nawilżeniu brody potrzebna jest szczotka do brody. Przy jej użyciu można przeczesywać brodę, a jednocześnie w ten sposób pobudzać ją do bardziej intensywnego wzrostu. Warto wybrać spośród szczotek do brody wypełnionych szczeciną dzika. Dodatkowe białe końcówki świadczą o dużej zawartości keratyny.
W arto postępować krok po kroku, by poprawić wygląd swojej skóry, a wręcz doprowadzić ją do perfekcji. Oczywiście do tego potrzebne są często dodatkowe zabiegi usuwające przebarwienia na skórze. Istotne znaczenie ma także odpowiednia dieta bogata w kwasy Omega-3 i Omega-6, cynk, jod, selen, witaminy z grupy B, a także kompleks witamin A, C i E współtworzących prawidłową strukturę płaszcza hydrolipidowego.