Przemoc w rodzinie – jakie kroki prawne można podjąć?

Każda forma przemocy jest zła i naganna. W przypadku każdej należy podjąć odpowiednie działania, które mają mieć charakter zapobiegawczy, ale i karny. Jeżeli więc w Waszym domu dochodzi do przemocy w rodzinie, należy jak najszybciej podjąć określone kroki prawne. Nie ma absolutnie żadnego wytłumaczenia przemocy, nie można też dopuścić do sytuacji, że będzie ona eskalowała, aż dojdzie do jeszcze większej tragedii. Pamiętajcie, że każde uderzenie jest jednym uderzeniem za dużo i jeżeli sprawca raz uderzył, na pewno znowu do zrobi.

Przemoc w rodzinie – jak walczyć z oprawcą?

Jeżeli dojdzie do przemocy w rodzinie, gdzie oprawcą jest jeden z małżonków, należy od razu udać się na policję i zgłosić sprawę, bądź wezwać policję do domu. Warto wiedzieć, że wiele ofiar w milczeniu znosi przemoc i niestety czasami musi dojść do ciężkiego pobicia, aby wreszcie ofiara zgłosiła sprawę, a czasem jest już za późno. Niestety nadal zbyt wiele osób ginie na skutek takiej przemocy i każda ofiara jest jedną ofiarą za dużo. Trzeba jednak też wiedzieć, że niekiedy ofiary są tak zastraszone, że wolą nic nie mówić. Ale jednak obecnie nawet policja dysponuje większymi możliwościami i ma większe prawa. Zatem nie skończy się już tylko na założeniu niebieskiej karty. Choć nadal rzecz jasna nie jest idealnie, to jednak obecnie obowiązują przepisy, dzięki którym niezależnie od toczącego się postępowania karnego, policja ma prawo wydać nakaz opuszczenia przez sprawcę wspólnego mieszkania, a przy tym otrzyma on zakaz zbliżania się. Policja oczywiście musi przeanalizować sytuację danej rodziny, ale też określić potencjalne zagrożenie. W tym czasie, gdy oprawca ma zakaz zbliżania się, warto udać się do adwokata i już składać pozew o rozwód.

Przemoc w rodzinie ścigana z urzędu

Choć nadal wiele przypadków przemocy w rodzinie jest bagatelizowana, to jednak coraz więcej przypadków jest ściganych z urzędu. W tym przypadku zastosowanie mają przepisy 157 kk – o lekkim bądź średnim uszczerbku na zdrowiu oraz 207 kk – o znęcanie się. I właśnie one służą do kwalifikacji przemocy domowej. Warto też wiedzieć, że na postawie Art. 217 kk, dotyczącego uderzenia czy naruszenia nietykalności cielesnej występują predyspozycje do ścigania sprawcy z urzędu.

Zbieraj dowody, skorzystaj z pomocy adwokata i złóż wniosek o rozwód z orzeczeniem winy

Oferta kancelarii prawnej obejmuje pomoc w zbieraniu dowodów, dzięki którym można uzyskać rozwód z orzeczeniem winy sprawcy. Dzięki takiemu rozwiązaniu można starać się o alimenty nie tylko na dzieci, ale i siebie i w większości przypadków zostają one przyznane. Oczywiście, aby sąd orzekł winę musicie posiadać dowody. Dlatego też każdy akt naruszenia nietykalności cielesnej należy zgłaszać. Warto robić obdukcje. Do tego powinna być założona niebieska karta. Jeżeli dochodzi jeszcze do zastraszania czy gróźb karalnych, to także takie sytuacje należy zgłaszać na policję i musicie wiedzieć, że policja nie może odmówić zajęcia się taką sprawą. A jeżeli będzie występować potencjale zagrożenie, to sprawca automatycznie otrzyma zakaz zbliżania się, ale i nakaz opuszczenia Waszego mieszkania czy domu.

Pomoc fundacji

Warto też poszukać, czy w bliskiej okolicy nie działa fundacja wspierająca ofiary przemocy domowej. Musicie wiedzieć, że często trudno jest wziąć się w garść i zacząć walczyć o siebie, ale z pomocą specjalistów to się uda. Takie fundacje często oferują bezpłatną pomoc psychologiczną oraz pomoc adwokata. Oczywiście na skutek długotrwałej przemocy może dojść do innych zaburzeń psychicznych czy wystąpienia chorób. W takiej sytuacji sama terapia może nie wystarczyć i należy udać się do lekarza psychiatry, który wdroży odpowiednie leczenie. Oprawca zawsze chce zniszczyć Wasze poczucie własnej wartości i sprawić, że będziecie uważać, że nic nie potraficie i nie poradzicie sobie bez niego. Ale tak nie jest i należy zawalczyć o siebie i swoje dobro, nim dojdzie do tragedii.

Żadna forma przemocy nie jest akceptowana i zawsze z przemocą należy walczyć poprzez środki, jakie oferuje prawo. Sprawca, który raz uderzył, na jednym ciosie nigdy nie poprzestanie, a potem może być tylko gorzej.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij