prześladowanie na studiach

Prześladowanie na studiach – jak można walczyć z tym problemem?

Prześladowanie może przydarzyć się każdemu z nas i trzeba od razu działać, tak aby nie doszło do eskalacji. Dziś zajmiemy się prześladowaniem na studiach. Jak walczyć z tym problem i gdzie szukać pomocy?

Czym jest prześladowanie?

Zasadniczo każdy z nas wie, czym jest prześladowanie. Jeżeli człowiek jest zastraszany, ale też działanie oprawcy wywołuje w nim dyskomfort psychiczny i jednocześnie często się powtarza, to możemy mówić o prześladowaniu. A jak prześladowanie określone jest w przepisach prawnych? W tym przypadku zastosowanie ma 190a. § 1 i § 2. W tym artykule można przeczytać, że „Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. Jednocześnie trzeba też zdawać sobie sprawę, że aby móc mówić o prześladowaniu, to u pokrzywdzonego musi zaistnieć uzasadnione poczucie zagrożenia czy też obawy o życie lub zdrowie. Jednocześnie nacisk kładziony jest na słowo „obiektywnie”, a więc poczucie zagrożenia nie może być spowodowane zaburzeniami psychicznym pokrzywdzonego czy też jego poczuciem subiektywnej wrażliwości.

Co zrobić będąc ofiarą prześladowania na studiach?

Przede wszystkim trzeba od razu szukać pomocy i w żadnym przypadku nie można bagatelizować owej sytuacji, licząc na to, że minie. Jednocześnie Wasza kontrreakcja może spowodować jeszcze większy zaognienie prześladowania. Na pewno nie należy dawać oprawcy satysfakcji i okazywać mu strach. Od razu należy udać się do opiekuna grupy i zgłosić ową sytuacje, a także opisać, czego doświadczacie. Do tego należy też udać się do rektora, by podjął on działanie, które sprawi, że wreszcie poczujecie się bezpieczni na uczelni. Jeżeli doświadczacie prześladowania ze strony innego studenta, to rektor ma prawo go nie tylko zawiesić, ale też skreślić z listy studentów. Natomiast jeżeli jesteście prześladowani przez pracownika, to może grozić mu dyscyplinarne zwolnienie. Ale musicie też pamiętać, że czasami próbuje się takie sytuacje zbagatelizować i przysłowiowo „zamieść pod dywan”. W takim przypadku należy pisać odwołania, ale też do samorządu studenckiego, prosząc o interwencję. Trzeba też poszukać czy w bliskiej odległości nie działają jakieś fundacje zajmujące się ofiarami prześladowań.

studia

Pomoc dobrego adwokata jest niezbędna

Warto też udać się po pomoc do najlepszego adwokata w Białymstoku. Będzie on reprezentował Wasze interesy, a przy tym doradzi też, jakie działanie jeszcze możecie podjąć. Dzięki temu, że zatrudnicie profesjonalistę na pewno będziecie mogli nieco odpocząć psychicznie wiedząc, że ktoś dba o Wasze interesy i dobro. Dobry adwokat w Białymstoku przygotuje odpowiednie pismo do rektora. Macie wtedy większą pewność, że zostaniecie poważniej potraktowani, a Wasza sprawa nie zostanie całkowicie zbagatelizowana. Jednocześnie nie możecie dać sobie wmówić, że to Wasze zachowanie jest przyczyną prześladowania. Pamiętajcie, że to Wy jesteście ofiarami takiej sytuacji i Wy musicie walczyć o swoje prawa. Niedopuszczalne jest to, abyście musieli rezygnować ze studiów. Zadbajcie jeszcze o swoje zdrowie psychiczne, które na pewno na tym cierpi. Rzeczywiście pomoc profesjonalistów jest w tym przypadku niezbędna.

Czas udać się na policję i złożyć zawiadomienie

Oczywiście musicie cały czas zbierać dowody prześladowania. Należy z tymi dowodami udać się na najbliższy komisariat policji i złożyć odpowiednie zawiadomienie. Może się okazać, że Wasza sprawa zostanie szybko umorzona. Ale nie oznacza to wcale, że macie się poddać. Piszcie odwołania, a w razie konieczności wystąpcie też na drogę cywilną. Nie możecie ulegać zastraszaniu, które przecież przekłada się na całe wasze życie i może powodować liczne problemy, choćby w życiu osobistym, ale też zawodowym. Z oprawcami trzeba walczyć dostępnym prawnie środkami i nie należy się poddawać. W innym przypadku oprawca nawet, gdy Wam odpuści, to znajdzie inną ofiarę, która może już nie być tak silna jak Wy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij