Dlaczego tak wiele dzieci ma nadwagę? Czy można tego uniknąć? Krótki poradnik dla rodziców

Nadwagę można aktualnie określić mianem choroby cywilizacyjnej. Niestety nie dotyczy ona tylko osób dorosłych, ale także dzieci, które równie często zmagają się z nadprogramowymi kilogramami. Oczywiście nie mamy tutaj na myśli najmłodszych zmagających się z ciężkimi chorobami, które przyjmują choćby sterydy, a przez to tyją, lecz dzieci, które tyją, gdyż nieprawidłowo się odżywiają. Czy można uniknąć nadwagi i co każdy rodzic może zrobić?

Kto odpowiada za nadwagę u dzieci?

Oczywiście odpowiedź jest prosta. Winni są rodzice, choć może być to trudne, to jednak to do opiekunów należy zapewnienie dzieciakom odpowiedniej i zbilansowanej diety. Można oskarżać przemysł spożywczy czy sklepy, że sprzedają łakocie, ale tak naprawdę winni są tylko i wyłącznie rodzice, bo to ich rolą jest wyrobienie w najmłodszych dobrych nawyków żywieniowych. Wcale nie oznacza to restrykcyjnej diety, czy co gorsza usuwania z diety glutenu, gdy nie cierpią one na celiakię. Mamy tutaj na myśli wprowadzenie takich nawyków żywieniowych, które są dla nich odpowiednie. Żadna dieta w 100% redukcyjna nie jest polecana. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy dziecko cierpi na nietolerancję. Ale są też rodzice, którzy niestety ulegają modzie, na gluten free, nie wiedząc przy tym jak wiele niedobrego robią swoim dzieciom i do jak dużych niedoborów mogą doprowadzić przez swoje głupie decyzję.

Gotowane jedzenie to podstawa

Mówi się, że jeszcze w latach 80-tych czy 90-tych dzieci z nadwagą było bardzo mało i rzeczywiście jest to prawda. Otóż aktualnie wielu rodziców jest tak zabieganych, że zwyczajnie nie ma czasu na gotowanie i pozwala dzieciom jadać jedzenie śmieciowe, a jeżeli już gotują to na półproduktach. Są też tacy, którzy zapisują dzieci na obiady w szkole, które notabene są niezbyt dobrze zbilansowane i to co właśnie napisaliśmy jest naprawdę bardzo delikatnie ujęte. Trudno potem się dziwić, że gdy dziecko je niezdrowe jedzenie typu pizza, frytki czy panierowane mięso smażone na głębokim tłuszczu, tyje. Rozumiemy, że jesteście zapracowani, ale tak naprawdę większość z nas jest zapracowanych, dlatego też przede wszystkim należy kierować się dobrem swoich dzieci i zacząć gotować. Można korzystać choćby z parowaru, dzięki temu jedzenie przygotowujecie szybko, a przy tym posiłki są zdrowe. Możecie też gotować na kilka dni albo robić większe porcje, a następnie je mrozić. Możliwości jest wiele, ważne, aby jedzenie było oparte przede wszystkim na dużej ilości warzyw. Polecane jest też chude mięso czy ryby, najlepiej przygotowane na parze. Jeżeli dziecko uwielbia hamburgery, to owszem można je podać, ale tylko wtedy, gdy wykona się je samodzielnie. Zamiast kotleta wołowego, lepiej podać tego z indyka, a zamiast puszystych i kalorycznych bułek, te wykonane na bazie jogurtu. Oczywiście nie powinno się dzieci zmuszać do jedzenia, ale jeżeli odpowiednio szybko zadbacie o zdrowe nawyki żywieniowe, to potem nie będziecie mieć problemów z dziećmi, które chcą się odżywiać tylko jedzeniem śmieciowym.

Ruch to zdrowie

Ten wątek zaczniemy od stwierdzenia, a zasadniczo od zaprezentowania truizmu, że ruch to zdrowie. Ale choć to takie oczywiste, to jednak wielu rodziców chyba o tym zapomina. Zamiast aktywnie spędzać czas, siedzą przed tv, laptopem czy ze smartfonem w ręku. Nie można się spodziewać, że dzieci będą chętnie biegać po dworze, jeżeli Wy prowadzicie siedzący tryb życia. To do Was jako rodziców należy dawanie przykładu, wszak dzieci widząc aktywnych rodziców same chętnie będą tak spędzały czas. Dodatkowo warto organizować wspólne wycieczki rowerowe czy codzienne spacery.

Czasami pomoc specjalisty jest niezbędna

Jeżeli nie macie pojęcia jak zbilansować dietę dziecka i co powinno jeść, a także jakie porcje będą dla niego odpowiednie, to warto udać się do specjalisty, czyli dietetyka dziecięcego. Kielce to miasto, gdzie swoją siedzibę ma poradnia Perfekcyjna Linia, którą Wam polecamy. Czas najwyższy zadbać o swoje dziecko, ale i o siebie, bo nadwaga jest tak samo niebezpieczna dla osób dorosłych.

Warto wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe. Trzeba też pamiętać, że dieta nie jest odchudzaniem się rozumianym jako głodówka, lecz zdrowym stylem życia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij