najlepsze foteliki samochodowe

Jak najlepiej przewozić dziecko?

Każdy rodzic, który ma małe dziecko, chce dla nie niego jak najlepiej. Dlatego powinien się długo zastanawiać i zrobić dobre rozeznanie, zanim wybierze fotelik samochodowy. Wszak ostatnio coraz częściej dochodzi do wypadków samochodowych na drodze z udziałem najmniejszych uczestników ruchu. Z tego też powodu tak ważny jest najbezpieczniejszy sposób, w którym będą podróżowały maluchy. Długość trasy nie ma znaczenia, przykre zdarzenie może się wydarzyć także na krótkim odcinku trasy, choćby do sklepu, lekarza czy żłobka.

Foteliki samochodowe to temat rzeka, a wybór tego najlepszego wymaga pewnej znajomości tematu

Najpierw powinniśmy ustalić budżet, jaki chcemy przeznaczyć na zakup, pamiętając jednak, że zdrowie i życie są bezcenne. Czasem zbyt duża oszczędność może okazać się naszym wrogiem. Warto dodać, że przyzwoity fotelik da się kupić za mniej niż 1000 zł, a sklepy oferują częste promocje.

Z pewnością warto postawić na zakup nowego, używany wiąże się z ogromnym ryzykiem, iż był wypadkowy. Poza tym zalecane jest nieużywanie fotelika starszego niż ośmioletni, jego elementy mogą być już zużyte i nie sposób wymienić je na nowe.

Producenci fotelików prześcigają się w tworzeniu nowych modeli, jednak najważniejszą kwestią okazują się tylko i wyłącznie testy bezpieczeństwa, w tym, chociażby ADAC. Dotyczą one zderzenia czołowego, łatwości obsługi, ergonomicznego kształtu zapewniającego właściwą postawę, kontroli zanieczyszczeń. Najlepsze foteliki samochodowe – link, przeszły tego typu badania bez żadnego problemu.

Jakie foteliki samochodowe wybrać?

Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo fotelików tzw. antymandatów, które, choć niby wyglądają odpowiednio na pierwszy rzut oka, a producent zapewnia o ich jakichś enigmatycznych certyfikatach, w rzeczywistości nie uchronią naszej pociechy podczas wypadku drogowego.

Chcąc nie chcąc najlepsze foteliki samochodowe to te do jazdy tyłem, nic nie jest w stanie ich zastąpić. Potwierdzają to także filmiki z crashtestami. Często się zdarza, że podczas wypadku tylko dziecko siedzące w takim pozostaje bez szwanku. Warto wiedzieć, że modele dostępne na rynku przeznaczone są dla dzieci od urodzenia do 6 roku życia.

Nie istnieje jeden najlepszy i bezpieczny fotelik na cały okres przewożenia, ze względu na wielkość dziecka i jego wagę. Oczywiście występują takie w formie tych niezalecanych wyżej wymienionych. Musimy jednak pamiętać, że dziecko rośnie, rozwija się i fotelik, choć możemy dopasowywać na bieżąco, ma ograniczone możliwości regulacji. Dlatego tak ważne jest weryfikowanie postawy dziecka, czy siedzi prosto, czy się mieści i czy głowa nie ucieka mu do przodu. Foteliki samochodowe dostępne są w przedziale wagowym dziecka i najkorzystniej jest najpierw przewozić noworodka i niemowlę w tzw. łupinie, dopóki nie usiądzie. Później z kolei mamy grupę 9-18 lub9- 25 kg, 15-25 kg i 12-36 kg.

Choć to może zaskakujące, nie ma jednego uniwersalnego fotelika z danej grupy wagowej pasującego do każdego samochodu! Dlatego przed zakupem warto znaleźć w naszym pobliżu sklep stacjonarny mający bogaty wybór tego produktu, umożliwiający uzyskanie porady i przymierzenia danego modelu. Obecnie istnieje wiele firm specjalizujących się w tym. Przed wizytą w takim miejscu warto wcześniej zadzwonić i zapytać, czy trzeba się umówić, aby zbyt długo nie czekać z maluchem.

Jeśli chcemy i fundusze nam pozwalają, możemy wybrać fotelik obrotowy, nadający się do jazdy przodem i tyłem oraz umożliwiający łatwiejsze wejście dziecka do niego.

O czym należy wiedzieć?

Poza odpowiednim wyborem fotelika jest jeszcze kilka innych istotnych kwestii, aby spełniał on swoje zadanie. Po pierwsze dziecko musi być w nim maksymalnie dociśnięte pasami przylegającymi do ciała. Ponadto niedozwolony jest przewóz w grubych kurtkach czy kombinezonach. Zbyt obszerna odzież spowoduje, że pasy nie uratują pasażera w razie zderzenia. Oczywiście wiosną czy latem lekka odzież nie będzie stanowiła problemu. Gorzej zimą i jesienią, wtedy jednak możemy zakupić tzw. poncho samochodowe, które zakłada się już na zapięte pasy lub po prostu przykryć pociechę kocykiem czy kurtką.

Pamiętajmy, najlepsze foteliki samochodowe to takie, które spełniają rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa i używane są w odpowiedni, zalecany przez producenta sposób.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij