Jak być zaangażowanym rodzicem, ale nie robić dzieciom wstydu – o balansie zdań kilkanaście

Rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej, ale czasami na ich dobrych chęciach się kończy. Niestety łatwo jest przesadzić i zwyczajnie narobić dziecku wstydu. Cóż, jednocześnie ciężko zachować balans. I na zachowaniu właśnie balansu się skupimy. Jak być zaangażowanym rodzicem, ale też nie przesadzać? Nie jest to łatwe, ale jednak jest to możliwe. I wtedy Wy jako opiekunowie będziecie szczęśliwi, tak jak Wasza pociecha.

Interesuj się, ale nie przesadzaj

Mając dziecko, każdy rodzic wie, że rodzicielstwo nijak ma się do wyobrażeń o nim. Cóż, jest gorzej i nie ma co się oszukiwać. Nie to, że uważamy, iż nie ma w tym nic pięknego, ale bądźmy szczerzy, to praca na cały etat. O ile w przypadku małych dzieci zmienia się pieluszki, śpiewa, zabawia i tańczy oraz karmi i mały „szef” odwdzięcza się uśmiechem, tak w przypadku nastolatków za pranie, gotowanie i pomoc można otrzymać jedynie…focha. No nie jest kolorowo. Jednocześnie każdy odpowiedzialny rodzic chce dla dziecka w wieku nastoletnim jak najlepiej, a co za tym idzie zrozumiałym jest to, iż zadaje się pytania. Te dotyczące szkoły zazwyczaj działają jak przysłowiowa płachta na byka, podobnie zresztą jak pytania o dalsze plany edukacyjne, a pytania dotyczące życia koleżeńskiego są już tematem tabu. Ale przecież trzeba kontrolować dziecko, nawet to nastoletnie, wszak od tego są rodzice, by zawsze je chronić, otwierając nad nim parasol ochronny. Czy więc dla swojego zdrowia psychicznego zrezygnować z pytań? Oczywiście, że nie, tyle że odpowiedzi już nie należy brać do siebie. Czasami wystarczy tylko powiedzieć: „Zawsze możesz na mnie liczyć i jak chcesz pogadać, to wiesz…” Dziecko musi wiedzieć, że może na Was liczyć i na Wasze wsparcie. Nie ma sensu się obrażać na burknięcia czy odpowiadanie półsłówkami. A gdy zbliża się egzamin ósmoklasisty, a potem wyniki egzaminów 8 klas, to dobre rady dotyczące nauki nie zaszkodzą, podobnie jak wsparcie. Zawsze można urządzić rodzinne spotkanie przy stole, gdzie porozmawiacie z dzieckiem na temat dalszych planów, ale postaracie się też doradzić mu w niektórych kwestiach. Ale doradztwo nie jest narzucaniem opinii.

Interesuj się szkołą dziecka, ale…

Rodzice powinni być zaangażowani w wychowanie, ale i szkołę dziecka. Uczestnictwo w wywiadówkach jest więc koniecznością. Jednak w żadnym wypadku nie należy przesadzać i np. przychodzić do szkoły dziecka podczas lekcji, by porozmawiać z nauczycielem. Od tego jest kontakt telefoniczny i ustalenie odpowiedniego terminu. Niestety inni uczniowie mogą potem naśmiewać się, że „mama biega do szkoły”. Cóż, wiek nastoletni nie jest najmądrzejszym okresem w życiu człowieka i niestety zachowanie w tym wieku znacząco odbiega od akceptowalnej normy. Wtedy też błahostki urastają do rangi dużego problemu. Jeżeli więc macie jakieś pytanie do nauczyciela, to zadzwońcie i umówcie się na konsultacje.

Sprawdzaj informacje, ale…

Wiele informacji można znaleźć obecnie w sieci, zatem nie musicie pytać dzieciaków. Sprawdzenie wyników egzaminów 8 klas także jest łatwe i podobnie jak ​w ubiegłych latach będzie można je sprawdzić w Internecie. Wystarczy tylko wejść na stronę Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Uczniowie logują się do systemu za pomocą numeru PESEL oraz hasła otrzymanego w szkole. Tutaj najlepiej zrobić to wspólnie z dzieckiem, a nie ukrywając się. Nie należy także tego robić wcześniej. Pamiętajcie, że choć nie jest jeszcze pełnoletnie, to ma prawo samodzielnie sprawdzić wynik i dopiero potem Was poinformować.

Angażować się czy nie angażować? Oto jest pytanie!

Cóż, dzieciaki wolą jeżeli rodzice nie angażują się specjalnie w sprawy szkoły. Jednak nie można do końca ulegać ich presji, ale nie można tez robić wszystkiego przeciwko nim. Dlatego jeżeli Wasze dziecko sobie tego nie życzy, to nie zapisujecie się jako opiekunowie na wycieczkę szkolną. No chyba, że ma być to forma kary za złe oceny. Wtedy rzeczywiście jest szansa, że dziecko zacznie się uczyć.

Bycie rodzicem nastręcza wielu problemów i zachowanie balansu we wszystkim jest trudne, nawet bardzo trudne, ale jednak możliwe. Choć pewnych błędów i tak nie wyeliminujecie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij