O co chodzi Sweet Home Alabama

Popularność i historia piosenki „Sweet Home Alabama” – Ponadczasowy utwór zespołu Lynyrd Skynyrd „Sweet Home Alabama” jest znany chyba wszystkim – mimo, że to już dość wiekowa piosenka pojawia się cały czas nie tylko w popularnych stacjach radiowych, ale i w wielu kasowych produkcjach kinowych. Czym ów utwór zasłużył sobie na taką rozpoznawalność i kim właściwie byli jego twórcy?

Historia zespołu Lynyrd Skynyrd, które stworzyło „Sweet Home Alabama”

Żeby zrozumieć fenomen piosenki „Sweet Home Alabama” należy najpierw bliżej przyjrzeć się jego twórcom, których historia jest dość krótka, jednak znacząca. Ten amerykański zespół sounthernrockowy został stworzony w 1965 roku w Jacksonville na Florydzie. Jednak Unikalna nazwa grupy została nadana dopiero w 1972, na cześć znienawidzonego przez członków zespołu nauczyciela Leonarda Skinner’a – muzycy nieco zniekształcili jego personalia, jednak wtajemniczeni doskonale wiedzieli, o kogo chodzi. Lynyrd Skynyrd największą popularność odnosił w kolorowych latach 70-tych, niestety w wyniku katastrofy lotniczej w 1977 roku Steve Gaines, Cassie Gaines i Ronnie van Zant doznali śmiertelnych obrażeń, reszta członków zespołu na szczęście przeżyła. Od tego momentu zespół nie koncertował, aż do 1987 roku, kiedy to podjęto decyzję o reaktywacji grupy w innym składzie.

Popularność piosenki Sweet home alabama

Amerykańska grupa Lynyrd Skynyrd stworzyła wiele utworów, jednak tym najbardziej popularnym został singiel „Sweet Home Alabama”, który przez wzgląd na wyjątkowy, wpierający przekaz i wpadającą w ucho linię melodyczną zaskarbił sobie serca wielu melomanów na całym świecie. Utwór ten został wykorzystany już w ponad 50-ciu kinowych i telewizyjnych hitach, jak np. w „Forreście Gumpie”, „Con Air”, „Karmazynowym przypływie”, czy w uwielbianym przez młodzież serialu „Rick & Morty”.

O co chodzi z popularnością piosenki „Sweet Home Alabama”?

A teraz do meritum, czyli do kwestii popularności najbardziej znanej piosenki zespołu Lynyrd Skynyrd. „Sweet Home Alabama” jest odpowiedzią na muzyczne dzieło innego artysty Neila Younga pt. „Southern Man”, który w swoim utworze negatywnie przedstawiał naturę ludzi z południa USA. Młodzi muzycy z Lynyrd Synyrd nie zgadzali się z myślą Younga, dlatego postanowili pokazać południowców w takim świetle, jakim widzą go oni sami. Stwierdzili, że doskonałym narzędziem do wyrażenia własnych poglądów, będzie właśnie muzyka.

I tak się właśnie stało – w „Sweet Home Alabamie” punkt widzenia kultury południa został ujawniony zupełnie odmiennie niż w utworze Younga – tamtejsze społeczeństwo nie jest wcale zacofane; nie pochwala rasizmu oraz nie sieje bezpodstawnej nienawiści. Wręcz przeciwnie – nie przejmuje się polityką, problemami Państwa, czy sztucznymi aferami, które mają na celu generować złość. Skupia się głównie na tym co tu i teraz i żyje w zgodzie ze sobą, szczerze i lojalnie wobec poszczególnych ludzi, a nie polityków, którzy nigdy nie będą prawdomówni. Dodatkowo twórca „Sweet Home Albama” Van Zant podkreśla, że to właśnie z południa wywodzi się wiele doskonałych zespołów, jak „The Swampers”.

W swoim najpopularniejszym muzycznym dziele muzycy chcieli obalić stereotyp Teksasu i Alabamy, jako „ciemnogrodu” i uświadomić słuchaczom, że te rejony są tak samo wartościowe, jak cała reszta amerykańskich stanów.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij