Ubezwłasnowolnienie osoby chorej na schizofrenię- czy to możliwe?
Z chwilą narodzin każdy człowiek otrzymuje tzw. zdolność prawną. Może więc być właścicielem domu czy samochodu, ale też dziedziczyć. Jednak nadal np. nie może zarządzać swoim majątkiem i ma przedstawiciela w formie rodzica czy innego opiekuna ustalonego przez sąd rodzinny. Dopiero z chwilą skończenia 18 roku życia ma pełną zdolność do czynności prawnych, a to oznacza, że może nie tylko głosować, ale też może samodzielnie zaciągać zobowiązania, a także zarządzać swoim majątkiem. Natomiast po ukończeniu 13 roku życia człowiek nabywa częściową zdolność do czynności prawnych, a więc może podejmować tylko określone decyzje. Choćby podczas procesu adopcji takie dziecko pytane jest o zgodę. Może też zadecydować, z którym z rodziców chce mieszkać po ich rozwodzie. Niestety są sytuacje, że dla dobra danej osoby konieczne jest jej ubezwłasnowolnienie. Dotyczy to osób chorych, które nie mogą o siebie zadbać czy wręcz stanowią dla siebie zagrożenie. Warto wiedzieć czy możliwe jest ubezwłasnowolnienie osoby chorej na schizofrenię.
Czym jest ubezwłasnowolnienie?
Ubezwłasnowolnienie jest ściśle związane ze zdolnością do czynności prawnych. Jeżeli dana jednostka nie jest w stanie o siebie zadbać bądź rzeczywiście stanowi zagrożenie dla siebie i innych można starać się o jej ubezwłasnowolnienie. W ten sposób pozbawienia się człowieka podejmowanie decyzji w sferze prawnej. Ale nie należy tego mylić z zdolnością prawną, wszak każdy człowiek z chwilą urodzenia ma ją na zawsze i to oznacza, że nie może być jej pozbawiony. Dobrym przykładem jest ten dotyczący majątku. Osoba ubezwłasnowolniona może dziedziczyć, jednak nie może zarządzać już majątkiem i od tego ma opiekuna prawnego. Rzecz jasna musi on działać na korzyść tej osoby i w żadnym wypadku pieniądze nie mogą być wydane na inny cel iczy potrzeby niż te dotyczące osoby ubezwłasnowolnionej.
Kto może zostać ubezwłasnowolniony?
Osoba chora na schizofrenię może zostać ubezwłasnowolniona, jednak jest to proces i muszą zostać spełnione określone przesłanki. Nie wystarczy więc sama choroba, lecz także musi istnieć brak możności kierowania swoim zachowanie i postępowaniem przez osobę chorą. Tutaj warto zastanowić się co kryje się pod słowem “możność”. W tym przypadku trzeba je rozumieć, jak brak świadomego kontaktu do podejmowania decyzji, ale też brak racjonalnej oceny zachowania, co może skutkować szeregiem niebezpiecznych następstw. Jeżeli więc chory ma schizofrenię stanowi zagrożenie dla siebie i innych to wtedy można starać się właśnie taką osobę ubezwłasnowolnić. Oczywiście trzeba też pamiętać, że taka osoba musi mieć ukończone 13 lat. W przypadku ubezwłasnowolnienia całkowitego chory nie może decydować nawet w prostych sprawach dotyczących życia prywatnego i nie może też zawrzeć związku małżeńskiego. Istnieje też forma ubezwłasnowolniania częściowego, co oznacza, że taka osoba wymaga pomocy w określonych czynnościach i w tym przypadku musi czuwać nad nią opiekun powołany do pełnienia kurateli. W razie pytań czy wątpliwości jak i pomocy w złożenia należytych dokumentów przydatna jest pomoc adwokata.
Jak złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie chorej osoby?
Tylko określone osoby mają prawo złożyć do sądu wniosek o ubezwłasnowolnienie. Dotyczy to najbliższej rodziny. Może być to więc małżonek osoby, której dotyczy owy wniosek, ale też krewni, ale tylko ci w linii prostej oraz rodzeństwo. Zdradzają się odstępstwa od normy, czyli jeżeli osoba ma już ustalonego przedstawiciela ustawowego to wtedy krewni już nie mogą złożyć takiego wniosku. Co ciekawe także osoba chora może złożyć taki wniosek i oczywiście jej przedstawiciel ustawowy .
Jak przebiega sprawa?
W toku postępowania sądowego ustala się zdolność osoby do podejmowania decyzji. Należy to zrobić jak najszybciej. Oczywiście dużą rolę odgrywa biegły psychiatra i ewentualnie psycholog, bądź neurolog. Wszystkie zeznania składane przez osobę, wobec, której toczy się sprawa o ubezwłasnowolnienie muszą odbywać się przy ekspertach. Dodatkowo sąd może ustalić dla takiej osoby doradcę tymczasowego, który będzie reprezentował jej interesy.. Warto w takiej sytuacji poznać ofertę kancelarii prawnej Kopko i skontaktować się z prawnikiem.
Takie sprawy są ciężkie i trudne, ale jednak dla dobra osoby chorej czasem trzeba podjąć decyzję i złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie.